Vejos skarifikavimas - ką svarbu žinoti?

  • 2024-05-21
  • 805
Vejos skarifikavimas - ką svarbu žinoti?
Skarifikavimas yra puikus būdas grąžinti velėnuotai vejai jos pradinę formą. Šiame straipsnyje išsiaiškinsime, kaip ir kada geriausia skarifikuoti.

Kaip vyksta vejos skarifikavimas?

  1. Skarifikatorius pašalins iš vejos velėną ir samanas, pagerins vejos aprūpinimą deguonimi.

  2. Skarifikatorius purena velėną ir vertikaliai suardo dirvą.

  3. Prieš skarifikuodami nupjaukite veją maždaug 2-3 cm aukščio.

  4. Jauną veją skarifikuoti reikėtų ne anksčiau kaip po dvejų metų, paprastai - po trejų.

  5. Sureguliuokite skarifikatoriaus peilius taip, kad jie į dirvą įsiskverbtų ne daugiau kaip 3-4 mm.

  6. Vejos skarifikatoriumi tolygiai važiuokite per veją juostomis išilgai ir išilgai.

  7. Jei dirva yra molingesnė arba suslėgta, po skarifikavimo patartina veją papildyti smėliu, kad veja taptų smulkesnė.



Kada rekomenduojama skarifikuoti veją? 


Kad veja būtų tanki ir ilgaamžė, patartina ją nuolat purenti, kad dirva būtų geriau aprūpinama deguonimi. Žodis "skarifikuoti" kilęs iš anglų kalbos. "Vertikalusis pjovimas" reiškia vertikalų dirvos įpjovimą specialia įranga. Taip purenama veja ir pašalinamos negyvos žolės ir augalų dalys, piktžolės ir samanos, kurios sudaro velėną ir trukdo vejai gauti deguonies. Skarifikatoriai turi besisukančius dvigubus peilius, kurie įsiskverbia į dirvą kelis milimetrus, pašalindami samanas, puvenas ir piktžoles. Tai ilgainiui gali atgaivinti veją, nes oras, vanduo ir mikroelementai lengviau pasiekia šaknis.


Iš esmės veją galite skarifikuoti nuo kovo iki rugsėjo mėn. Žemė jau turėtų būti įšilusi ir palaikyti pastovią 10 laipsnių temperatūrą. Geriausias laikas skarifikuoti veją yra pavasarį, kai žolė pabunda iš žiemos miego. Jei reikia, šią procedūrą taip pat galite atlikti rudeninės vejos priežiūros metu.


Vasarą rekomenduojame nekarpyti vejos, kad ji neišdžiūtų. Savo vadove apibendrinome, į ką turėtumėte atsižvelgti prižiūrėdami veją vasarą.


Skarifikavimas pavasarį?


Geriausias laikas skarifikuoti veją yra pavasaris, kai ruošiate veją naujam pavasario-vasaros-rudens sezonui. Pirmiausia tręškite veją. Maždaug po dviejų savaičių ji taps pakankamai stipri, kad atlaikytų varginantį skarifikavimą. Prieš skarifikaciją nupjaukite veją iki 2-3 cm aukščio. Kadangi vėlyvą pavasarį dirva labai greitai atsigauna, balandžio-gegužės mėnesiai yra idealus laikas "gydyti" veją.


Skarifikavimas rudenį

Rekomenduojame veją skarifikuoti anksti pavasarį, bet prireikus galite tai pakartoti ir rudenį.


Geriausi rudens mėnesiai yra rugsėjis ir spalis. Įsitikinkite, kad skarifikavimo metu nenumatomi karščio laikotarpiai. Be to, rudeninis skarifikavimas turėtų būti ne toks intensyvus, tad veja turėtų laiko pakankamai atsigauti ir sustiprėti per žiemą. Aktyvią vejos priežiūrą reikėtų baigti iki spalio pabaigos arba lapkričio pradžios. Ir tada veją galima paruošti žiemai.


Kaip dažnai specialistai pataria skarifikuoti veją?


Veją su velėna ar samanomis reikėtų skarifikuoti kartą arba du kartus per metus. Sveikų vejų skarifikuoti nereikia.


Kada tręšiama veja: prieš ar po skarifikavimo?

Rekomenduojame tręšti veją likus maždaug dviem savaitėms iki skarifikavimo. Tuomet ji bus pakankamai stipri, kad atlaikytų varginančią procedūrą.


Kada skarifikacijos nereikia?

Pavasarį ir rudenį gali būti karščio laikotarpiai - tokiu metu jokiu būdu nedarykite skarifikacijos.


Taip pat venkite skarifikavimo, kai žemė yra šlapia arba kai lyja. Tuomet mulčią sunkiau iššukuoti ir dirva nėra optimaliai išvaloma.


Kadangi su šia priemone veja labai apkraunama, nedarykite skarifikacijos dažniau nei du kartus per metus.


Teisingas skarifikavimo procesas

Skarifikatoriai turi aštrius peilius. Prieš pradedant darbą svarbu įsitikinti, kad vejos skarifikatorius yra tinkamai nustatytas ir nepažeidžia vejos.

Kaip teisingai nustatyti skarifikatorių? 

Tinkamas skarifikatoriaus darbinis gylis labai priklauso nuo vejos amžiaus ir velėnos tankio. Peiliai neturi skarifikuoti dirvos, tik švelniai liesti velėną. Todėl peilius nustatykite taip, kad jie įsiskverbtų į velėną ne daugiau kaip 2-3 mm. Išbandykite šį gylį ant vejos nedideliu atstumu ir, jei reikia, papildomai sureguliuokite. Labai brandžios vejos gali būti pjaunamos 4 mm gyliu. Žolė neturėtų būti pjaunama giliau.

Skarifikavimo procesas žingsnis po žingsnio

  • Tręškite veją ir palaukite maždaug dvi savaites.

  • Dabar nupjaukite veją maždaug 2-3 cm aukščio.

  • Sureguliuokite skarifikatoriaus peilius iki reikiamo gylio. Peilis turėtų įsiskverbti į veją ne giliau kaip 2-3 mm.

  • Veją tolygiai išilgai pervažiuokite išilgai.

  • Tada dirbkite skersai vejos.

  • Kad nepažeistumėte vejos, judėkite greitai ir tolygiai per veją nesustodami.

  • Būkite atsargūs, kad neužvažiuotumėte ant didelių akmenų.

  • Jei mašinoje nėra žolės surinktuvo, grėbkite velėną.

Kas vyksta po skarifikavimo?


Jei jūsų sodo dirvožemis labai suslėgtas arba molingas, rekomenduojame po skarifikavimo veją papildyti smėliu. Jei vejoje yra didesnių tuščių plotų, galite iš naujo apsėti ir sutvarkyti atitinkamas vietas. Nenustebkite, jei po skarifikavimo veja kurį laiką atrodys negražiai, netrukus ji jums atsilygins savo grožiu.


Apie STIHL vejos skarifikatorius 

Ar jūsų vejoje yra samanų, piktžolių ar velėnos? Tada pasiraitokite rankoves ir imkitės veiksmų. Jei norite džiaugtis sveika ir žalia veja, galingi STIHL vejos skarifikatoriai yra tinkamas pasirinkimas. Mūsų mašinos perpjauna velėną, kartu pašalindamos viską, kas trukdo augti žolės stiebams. Vienu veiksmu žolę pasiekia daugiau šviesos ir maistinių medžiagų, o tai taip pat užtikrina stiprų augimą. Naudodami STIHL vejos skarifikatorių suteiksite savo vejai "gydomąjį poilsį". Taip puikiai paruošite ramybės oazę savo vejai.


Kaip veikia skarifikatoriai?

Skarifikatorius purena velėną ir vertikaliai kelis milimetrus sukasa dirvą. Viena vertus, taip vėdinama dirva, kita vertus, lengvai pašalinamos piktžolės ir trukdančios šaknys.


Kaip išsirinkti skarifikatorių savo namams?


Naudodami STIHL skarifikatorių galite pašalinti per ilgą laiką ant vejos susikaupusias vejas ir išpurenti sodo dirvą. STIHL benzininiam skarifikatoriui RL 540 būdingi septyni fiksuoti dvigubi peiliai. Juos galima pasukti šešis kartus, kad būtų pasiektas geriausias darbo rezultatas.


Be to, STIHL siūlo ir kombinuotus įrankius: elektrinį vejos skarifikatorių RLE 240 ir akumuliatorinį skarifikatorių RLA 240, kurie turi ir skarifikatorių, ir šukų volą. Spyruokliniai šukų volai taip pat šukuoja veją, tačiau švelniau veikia veją. Taigi, jei norite tik iššukuoti paviršines žaliąsias atliekas ir augalų likučius nuo vejos, neįkasdami jų į velėną, naudokite spyruoklinio šukuojamojo veleno noragėlius.

Ką geriau rinktis: elektrinį, benzininį ar akumuliatorinį skarifikatorių?


STIHL elektriniai modeliai idealiai tinka žaliosioms zonoms netoli namų, kur lengva prisijungti prie elektros tinklo, arba galite įsigyti galingą STIHL skarifikatorių su vidaus degimo varikliu. Akumuliatorinis vejos skarifikatorius STIHL RLA 240 idealiai tinka skarifikuoti ar tvarkyti mažesnes vejos su išlenktu pakraščiu.

Kokie motorinio skarifikatoriaus privalumai?

  • Taupo energiją ir laiką. Priemolio, sausoje ar didelėje vejoje, naudodami efektyvius pagalbininkus, sudėtingą darbą atliksite akimirksniu.

  • Tolygus gylis. Dėl tiksliai išdėstytų peilių vejos paviršius skarifikuojamas nuosekliai ir tolygiai.

  • Universalus naudojimas. Nesvarbu, ar skarifikatorius elektrinis, benzininis, ar akumuliatorinis, STIHL turi skarifikatorių, atitinkantį visus poreikius.

Žymės